Fotogalerie 2014 – Hravý architekt

zpět na výběr fotogalerie

Praha je určitě plná nejen hravých, ale i ostatních architektů. Ale ti, kteří přijeli na Masarykovo nádraží 7. 10. 2014, byli tak trochu jiní. Je jim teprve něco kolem 10 let, chodí do 5. třídy ZŠ Velká Dlážka Přerov a možná z některých opravdoví architekti vyrostou. Už podruhé se totiž úspěšně zúčastnili mezinárodního výtvarně architektonického projektu pro děti 4. a 5. tříd základních škol, který se konal letos v rámci festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha 2014.

Projekt pod záštitou paní prezidentové Ivany Zemanové vyvrcholil právě ve dnech kolem 7. října výstavou nejlepších děl dětí z 30 měst zemí V4 (ČR, SR, PL, HU). Naši páťáci byli pozváni na slavnostní vernisáž spojenou s prohlídkou Pražského hradu.

Cesta k takovému úspěchu ovšem nebyla nijak jednoduchá. Co nejrůznějších staveb, mezi nimiž nechyběla třeba kašna, domy s arkýři, sluneční hodiny nebo dokonce maják, museli malí architekti nejen detailně prohlédnout, ale také pokusit se věrně zachytit s papírem a tužkou v ruce! Ještěže je to rozhodně baví. Teprve pak je za odměnu čekala cesta přímo do srdce Prahy – na Pražský hrad. Už v 5.45 v den D – 7. 10. stáli na přerovském nádraží a nedočkavě čekali na vlak. V Praze je sice trošku zaskočil dopravní ruch – tramvaj, metro a pak už je vítaly věže svatovítského chrámu a Jiřský klášter s výstavou vítězných prací.

O další program se postarali organizátoři soutěže: „Ocitli jsme se v místnosti, kde jsme si mohli zahrát na architekty – stavěli jsme z kostek a z papírových krabic, malovali, modelovali. Líbila se nám i procházka hradními zahradami, kam se hned tak někdo nedostane. Roste tam strom starý 450 let, našli jsme i stůl T.G.Masaryka, ukázali nám okno z 3. pražské defenestrace a z dálky Petřín. Někteří si stačili nakoupit i suvenýry, ale byly hrozně předražené.“ (říkají děti)

Domů se naši malí architekti se svými pedagogickými průvodci dostali v pohodě, unaveni, ale určitě spokojeni. Ostatně – tady jsou jejich reakce: „Výlet byl super. Jenom ty davy v Praze, to byl mazec. Jsem ráda, že tam nebydlím. Jsem moc ráda, že jsme do soutěže šli.“